MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Středa 19. ledna 2022

Novojičínsko [ Encyklopedické heslo ]

Novojičínsko
Novojičínsko patří k nejzajímavějším a nejnavštěvovanějším regionům severní Moravy. Rozprostírá se v malebné krajině od výběžku Nízkého Jeseníku přes úrodný úval Moravské brány, až podhorské pásmo Moravskoslezských Beskyd na jihovýchodě. Moravskou branou protéká řeka Odra v délce 75km se spádem 148m. Nejdelším přítokem je Lubina. Po toku dlouhém 40km se vlévá do Odry u Košatky.

Okres má prvenství mezi okresy v ČR v tom, že na jeho území je 10 měst : Nový Jičín, Kopřivnice, Studénka, Frenštát, Příbor, Odry, Bílovec, Fulnek, Štramberk, Klimkovice. Nejstarší z nich je Příbor založen roku 1251. V historicky nejcennějších částech měst Nový Jičín, Příbor a Štramberk byly vyhlášeny městské památkové rezervace a v městech Fulnek, Bílovec a Odry městské památkové zóny. Okresní město Vás překvapí historickým, velmi zachovalým náměstím, Žerotínským zámkem a celým souborem dalších kulturních památek. Pod hradní trúbou ve Štramberku je zachován ojedinělý urbanistický soubor rázovitých dřevěných chalup. Starobylý Příbor, rodiště zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda, je spjat s piaristickou kolejí a učitelským ústavem, jedním z nejstarších na Moravě. V okrese jsou dvě národní kulturní památky: Bratrský sbor ve Fulneku, ve kterém působil J. A. Komenský a rodný dům Františka Palackého v Hodslavicích.

Novojičínsko nabízí turistům pestrou paletu dalších turistických zajímavostí. Dlouhodobé výrobní tradice jsou zachyceny v unikátních sbírkách Technického muzea automobilové výroby v Kopřivnici, vagonářského muzea ve Studénce, či novojičínského muzea se stálou expozicí kloboučnické výroby. Milovníci přírody mají možnost navštívit dvě chráněné krajinné oblasti, Beskydy a Poodří, dva velkoplošné přírodní parky Podbeskydí a Oderské vrchy, i velký počet rezervací.

Poznejte i Vy krásy Novojičínska. Srdečně Vás k nám zveme. A navíc, zájemci můžou získat turistický odznak NOVOJIČÍNSKO. Více informací najdete na stránce Klubu českých turistu - Odznak Novojičínska.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Encyklopedické heslo
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 139, 15.03.2004 v 17:38 hodin