MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Pondělí 22. července 2024

Tisková zpráva MFSF Jánošíkov dukát 2013

Slovenský folklor ve Valašském muzeu v přírodě 2. – 4. srpna 2013 Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj
Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní sdružení Púčik z Brna, Folklorní sdružení České republiky, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a Jánošíkov dukát, o. s., pořádají v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě 2. – 4. srpna XV. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2013, jediný menšinový festival u nás, věnovaný slovenské lidové kultuře. Záštitu nad letošním festivalem převzali manželka prezidenta Slovenské republiky Silvia Gašparovičová, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Alena Gajdůšková a hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.
V rožnovském skanzenu vystoupí dvacet folklorních souborů a skupin jak z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory a sólisti ze Slovenska, také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Chorvatska, Irska a Polska, soubory národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Romové, Rusové a Ukrajinci.
Ve výstavních prostorách Sušák bude od pátku probíhat výstava „Slovenské insitné umenie zo Srbska - zo zbierky galérie BABKA Kovačica“. Větší pozornost bude letos věnována slovenskému lidovému hrdinovi Juraji Jánošíkovi: 300 let od popravy zbojnického kapitána bude tématem sobotního večerního programu „Smrť Jánošíkova“. Festival pamatuje i na spoluobčany se zdravotním hendikepem - především pro ně a jejich kamarády je připraven pořad „Pesničky bez bariér“. V programu festivalu lze tradičně najít i řadu pořadů se vzdělávací, zábavnou i soutěžní tematikou: 13. mezinárodní „Mistrovství Valašského království ve stloukání másla“, spojené se soutěží jmenovců slavného zbojníka - Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa, Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre) a Malá škola tanců z Terchové (pod vedením členů FS Rozsutec ze Žiliny). I na jarmarku lidových řemesel mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet.
„Jánošíkov dukát patří dnes mezi významné festivaly v rámci Zlínského kraje i celé republiky. Přijměte pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na jedinečný svátek slovenského folkloru,“ zve 1. místopředseda Obce Slovákov v ČR Peter Lipták.
Festival se koná za finanční podpory Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Bratislava, Ministerstva kultury ČR, Nadace Agrofert, Nadačního fondu ČEZ, Nadace OKD, Nadace Synot, Zlínského kraje, Jihomoravského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm, akciové společnosti Metrostav, CGM Morava s.r.o., Berto s.r.o. Vysoká pri Morave, Párty stany-František Smejkal, Valašského muzea v přírodě a Folklorního sdružení ČR.
Významnými partnery jsou Svetové združenie Slovákov v zahraničí, Ochranný svaz autorský Praha, Slovenský institut v Praze, Rožnovské pivní lázně, VINEm–Vinařství Nešpor ml., Garmet Rožnov pod Radhoštěm, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG tisk Lanškroun a Folklórna únia na Slovensku.
Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Česká televize, Rozhlas a televízia Slovenska, Mediatel, Radio Proglas, TV NOE, Dětská tisková agentura, Literární noviny, časopis FOLKLOR, KORENE–1. slovenský časopis v ČR a On-line folklórne rádio Janko Hraško.

Kontakt:
Vlastimil Fabišik
Tel. 603 445 279
Email: fabisik@atlas.cz
www.janosikovdukat.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: MFSF Jánošíkov dukát
Zveřejněno 17.07.2013