MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Pondělí 22. července 2024

Tisková zpráva MFSF Jánošíkov dulát 2014

Slovenský folklor ve Valašském muzeu v přírodě 1. – 3. srpna 2014 Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj
Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní sdružení Púčik z Brna, Folklorní sdružení České republiky, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Svetové združenie Slovákov v zahraničí a Jánošíkov dukát, o. s., pořádají v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě 1. – 3. srpna 2014 XVI. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT - jediný menšinový festival u nás, věnovaný slovenské lidové kultuře. Záštitu nad letošním festivalem převzali 1. místopředseda vlády ČR Andrej Babiš, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a predseda Úradu pre Slovákov žijúcích v zahraničí Igor Furdík.
V rožnovském skanzenu vystoupí více než dvacet folklorních souborů a skupin jak z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory a sólisti ze Slovenska a také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Chorvatska, Srbska a Maďarska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Romové, Rusíni, Řekové a Ukrajinci.
Ve výstavních prostorách Sušák bude od pátku 1. srpna probíhat výstava Zo zbierok turčianskej galérie v Martine. V sobotu vpodvečer na pódiu Komorního amfiteátru opět v programu Od Tatier k Šumave oživnou postavy ze slovenských lidových pohádek, večerní pořad je tentokrát věnovaný východoslovenským regionům Šariš a Spiš. V programu festivalu návštěvníci najdou i řadu zábavných a soutěžních pořadů: 14. mezinárodní Mistrovství Valašského království ve stloukání másla, spojené se soutěží jmenovců slavného zbojníka, Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa, Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre) a Malá škola tanců ze Šariše a Spiše (pod vedením pedagožky lidových tanců a choreografky Marianny Svoreňové z Košic). Festival pamatuje i na spoluobčany se zdravotním hendikepem - především pro ně a jejich kamarády je připraven pořad Pesničky bez bariér. A na tradičním jarmarku lidových řemesel mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet.
„Jánošíkov dukát patří dnes mezi významné festivaly v rámci Zlínského kraje i celé republiky. Přijměte pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na jedinečný svátek slovenského folkloru,“ zve 1. místopředseda Obce Slovákov v ČR Peter Lipták.
Festival se koná za finanční podpory Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Bratislava, Ministerstva kultury ČR, Nadace Agrofert, Zlínského kraje, Jihomoravského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm, akciové společnosti Metrostav, VW Wachal a.s., Trepart s.r.o., Valašského muzea v přírodě a Folklorního sdružení ČR.

Významnými partnery jsou Svetové združenie Slovákov v zahraničí, Ochranný svaz autorský Praha, Slovenský institut v Praze, Rožnovské pivní lázně, VINEm – Vinařství Nešpor ml., Garmet Rožnov pod Radhoštěm, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG tisk Lanškroun, Folklórna únia na Slovensku a Keramika Randušková.
Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Česká televize, Rozhlas a televízia Slovenska, Mediatel, Radio Proglas, TV NOE, Haló noviny, Dětská tisková agentura, Multimediální projekty studio VEMORI, časopis FOLKLOR, KORENE – 1. slovenský časopis v ČR, Rádio Slovakia International a Rádio Janko Hraško.sk.

Kontakt:
Vlastimil Fabišik
Ředitel festivalu
Tel. +420 603 445 279, +420 724 716 651
Email: fabisik@atlas.cz
www.janosikovdukat.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: MFSF Jánošíkov dukát
Zveřejněno 27.07.2014 v 12:26 hodin