MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Neděle 21. července 2024

Ohlednutí za 12. ročníkem MFSF Jánošíkov dukát 2010

JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2010
Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice

6. 8. - 8. 8. 2010
Rožnov pod Radhoštěm
Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět zazněly líbezné i temperamentní slovenské melodie. Od 6. do 8. srpna se tam uskutečnil 12. ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2010, jehož hlavními pořadateli jsou Obec Slovákov v České republice, Folklorní sdružení Púčik z Brna, Folklorní sdružení České republiky, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Jánošíkov dukát o. s., Svetové združenie Slovákov v zahraničí. Záštitu nad festivalem letos převzali velvyslanec Slovenské republiky v České republice Jeho Excelence Peter Brňo, náměstek ministra zahraničních věcí České republiky pro evropské záležitosti Vladimír Galuška a hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.
Na festivalu se představilo 22 folklorních souborů - především z České republiky, které se věnují jevištnímu zpracování slovenských lidových písní, tanců a melodií. Jako hosté vystoupily soubory ze Slovenska, ale také krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Rumunska, Maďarska, Chorvatska a kolektivy, které u nás reprezentují jiné národnostní menšiny.
Pátečním zahajovacím programem nazvaným ""Vitajte" přivítaly ve skanzenu zúčastněné soubory, hosty i všechny návštěvníky letošního ročníku Folklorní soubor Očovan z Očové, folklorní soubor Drevár z Krásnej nad Kysucou a mužská pěvecká skupina Suche karki z Prešova. V areálu Dřevěného městečka se potom všichni účastníci festivalu i další zájemci o lidovou hudbu, píseň, tanec a dobrou náladu sešli již tradičně "Pri hudákoch".
Sobotní dopoledne začalo živou pozvánkou - Roztančeným náměstím - a krojovaným průvodem všech účinkujících nazvaným "Rieka radosti" z náměstí T. G. Masaryka do Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě - na Komorní amfiteátr.
Ve 14 hodin Komorní amfiteátr již patřil programu "Zahrajme sa", kde se představily dětské folklorní soubory Čučorietky z Třince, Dunaječek z Olomouce, Púčik z Brna, Vienok z Bratislavy a Mladost z Povážskej Bystrice. Potom už se na pódiu Komorního amfiteátru střídaly naše i zahraniční kolektivy. Jeden ze sobotních programů nazvali jeho tvůrci "Žijeme v jednej zemi" a představily se v něm zástupci národnostních menšin žijících v naší republice.
K nejatraktivnějším patřily programy "Od Tatier k Šumave" - v němž účinkovaly folklorní soubory z České republiky, které zpracovávají slovenský folklor - a program "Hostia naši milí" - v němž se představily slovenské a krajanské soubory. I v letošním roce proběhlo populární mezinárodní klání v činnosti, která byla v minulosti výsadou hospodyněk, a to jubilejní 10. ročník "Mistrovství Valašského království ve stloukání másla", spojené se zábavným programem "Od buka do buka", v němž se v dovednostním i žertovném zápolení setkali Jánošíci i jánošíkovská družina z Čech, Moravy i ze Slovenska. Nejvíce másla stloukla a vítězkami mistrovství se stala dvojice děvčat smíšeného družstva reprezentujícího Slovenskou republiku a folklorní soubory OČOVAN z Očovej a PODPOĽANRC z Detvy. Ženy natloukly z 5 l smetany 3,008 kg másla. V soutěži o nejlepšího Jánošíka první místo obsadil Jozef Beskydiar z Detvy. Sobotní programy uzavřel večerní pořad o regionu Podpoľaní nazvaný "Poľana, Poľana...", ve kterém se představili folklorní soubory, muziky a sólisté z Podpoľaní.
Pro hudby a tance chtivé návštěvníky, kteří se přijeli nejenom podívat, ale chtěli se i něčemu přiučit, byla na sobotní poledne připravena "Fujarôčka moja" aneb malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru, píšťalky a koncovky vyučoval zkušený výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre) a pro tanečníky "Živá klenotnica" - malá škola tanců z Podpoľaní (pod pedagogickým vedením Pala Gaža z Banské Bystrice).
V neděli pódium patřilo jak programu cimbálových muzik a lidových hudeb, tak i letošním jubilantům. Dvanácté třídenní setkání souborů, folkloristů a milovníků slovenského lidového umění vyvrcholilo v 15 hodin slavnostním galakoncertem nazvaným "Z rodného kraja".
I na 12. ročníku MFSF Jánošíkov dukát byla udělena Putovní cena - Laureátem festivalu se stal Folklorní soubor DUNAJEC z Olomouce.
Součástí festivalu byl také jarmark lidových řemesel. Prezentace tradiční lidové umělecké výroby byla pro návštěvníky festivalu atraktivním obohacením.
V průběhu festivalu proběhla vernisáž výstavy "Živé kroje ve fotografii" autora prof. PhDr. Ludvíka Barana, DrSc. Výstava potrvá do 30. srpna 2010.
Součástí mezinárodního festivalu slovenského folkloru Jánošíkov dukát byl i projekt "V úctě k tradicím". Tento projekt byl podpořen Evropskou unií z Programu celoživotního vzdělávání, podprogramu GRUNDTVIG.
estival se konal i za podpory dalších institucí a organizací: Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Bratislava, Ministerstva kultury České republiky, Ministerstva kultury Slovenské republiky, Matice slovenské, Zlínského kraje, Svetového združenia Slovákov v zahraničí, Města Rožnov pod Radhoštěm, Valašského muzea v přírodě, FOS ČR, Nadačního fondu ČEZ, akciové společnosti Metrostav a Slovenského institutu v Praze.
Hlavními mediálními partnery festivalu byly Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas, TV NOE, Haló noviny, měsíčník Folklor, Korene - 1. slovenský časopis v ČR, Dětská tisková agentura a On-line folklórne rádio Janko Hraško.
Významnými partnery byly Ochranný svaz autorský Praha, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Hasičský záchranný sbor ČR, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG TISK Lanškroun, Folklórna únia na Slovensku, Národné osvetové centrum Bratislava, Klub českých turistů, Borovice - informační centrum či Agentura propagace ČR - Alfa.
Těšíme se na setkání na XIII. ročníku MFSF Jánošíkov dukát 5. 8. - 7. 8. 2011 ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Dr. Vlastimil F a b i š i k
ředitel MFSF Jánošíkov dukát

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: MFSF Jánošíkov dukát
Zveřejněno 16.08.2010 v 21:01 hodin