MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Pondělí 22. července 2024

Tisková zpráva MFSF Jánošíkov dukát 2016

Slovenský folklor ve Valašském muzeu v přírodě 5. – 7. srpna 2016 Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj
Jánošíkov dukát z.s, Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní spolek Púčik z Brna, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, a Svetové združenie Slovákov vo svete, pořádají v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě 5. – 7. srpna XVIII. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2016 - jediný menšinový festival u nás, věnovaný slovenské lidové kultuře.

Záštitu nad letošním festivalem převzali 1. místopředseda vlády a ministr financí ČR Andrej Babiš, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a predseda Úradu pre Slovákov žijúcích v zahraničí Ján Varšo.
V rožnovském Dřevěném městečku vystoupí přes dvacet folklorních souborů a skupin jak z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory a sólisti ze Slovenska a také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Chorvátska, Srbska a Maďarska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Řekové, Bulkaři a Ukrajinci.
Ve výstavních prostorách Sušák bude od pátku probíhat výstava „SÚVISLOSTI – fotografie Karola Kállaya“.
Sobotní večerní pořad nazvaný „V Liptove na tanci“ je věnovaný regionu Liptova, ještě předtím ale návštěvníky čeká program dětských folklorních souborů „Zahrajme sa…“, tradiční program „Od Tatier k Šumave“, v němž se představí šest souborů z České republiky, které uchovávají a prezentují lidové tance, písně a melodie svých předků - Slováků, a program krajanských souborů a zástupců minorit „Aký kraj, taký mrav“. Festival pamatuje i na spoluobčany se zdravotním hendikepem - především pro ně a jejich kamarády je připraven sobotní odpolední pořad „Pesničky bez bariér“. V programové nabídce jsou i tři novinky škola pro muzikanty „Muzikantské cifry“ v letošním roce hudba a hudební cifry z Liptova, Pěvecký program venovaný ukážkam piesňovej tradície Liptova - k posluchu aj spevu pod názvem „Ozveny z malinových vrchov“. A do třetice chystáme pro návštěvníky malé krátkodobé odkladiště dětí pod názvem „Detský dvor“ kde se děti můžou něčemu přiučit v dětských dílničkách, zajezdit si na dřevěných koloběžkách nebo chodit na chůdách. V programu festivalu návštěvníci tradičně najdou také řadu zábavných a soutěžních pořadů: ať už je to 16. mezinárodní „Mistrovství Valašského království ve stloukání másla“, spojené se soutěží jmenovců slavného zbojníka, Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa, Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre), anebo Malá škola tanců z Liptova (pod vedením Michaely Košovej ve spolupráci s členy FS Váh Liptovský Mikuláš). V neděli určitě zaujme program pro muzikantské labužníky nazvaný “ NALADENÔ?” a všichni účinkující, hosté i diváci se rozloučí na galakoncertu “Z rodného kraja”. I na jarmarku lidových řemesel mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet.
„Jánošíkov dukát patří dnes mezi významné festivaly nejenom v rámci Zlínského kraje, ale i celé republiky. Přijměte pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na jedinečný svátek slovenského folkloru,“ zve ředitel festivalu Vlastimil Fabišik.
Festival se koná za finanční podpory Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Ministerstva kultury ČR, Zlínského kraje, Jihomoravského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm, Fondu na podporu umenia, společnosti Vahala s.r.o. a Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Významnými partnery jsou Svetové združenie Slovákov v zahraničí, Ochranný svaz autorský Praha, Slovenský institut v Praze, Rožnovské pivní lázně, Vinařství Nešpor a Rajský, Garmet Rožnov pod Radhoštěm, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG tisk Lanškroun a Folklórna únia na Slovensku.
Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Česká televize, Rozhlas a televízia Slovenska, Radio Proglas, TV NOE, Studio VEMORI Ostrava, KORENE – 1. slovenský časopis v ČR, časopis Folklór, Rádio Janko Hraško.sk a Rádio Slovakia international.

Vlastimil Fabišik
ředitel festivalu
Tel. 603 445 279, 724 716 651
E-mail: fabisik@atlas.cz
www.janosikovdukat.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: MFSF Jánošíkov dukát
Zveřejněno 25.07.2016 v 20:55 hodin